Blog

Roztroušená skleróza – častější, než si myslíte

Roztroušená skleróza – častější, než si myslíte

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA –  ČASTĚJŠÍ, NEŽ SI MYSLÍTE  Roztroušená skleróza (RS) je nejčastějším neurologickým onemocněním postihujícím zpravidla mladé lidi ve věku 20–40 let. Tato autoimunní, zánětlivá choroba se však může projevit i v pozdějším věku. Podle odborníků je třeba spouštěče hledat mimo jiné ve faktorech z okolního prostředí. Vedle vlivů z vnějšku však podle mnoha studií…

Omezení jako příležitost

Omezení jako příležitost

OMEZENÍ JAKO PŘÍLEŽITOST   Zdravotní omezení nebo postižení může přinášet pocity bezmoci a nutnost vyrovnat se se závislostí na pomoci druhých.   Člověk postupně potřebuje nové skutečnosti přijmout. Na druhé straně díky omezení a bolesti můžeme poznávat své reálné možnosti, rozvíjet vlastní kompetence a přijímat omezení, jichž se nelze zbavit.   I když situace není…

Co všechno je Taky jóga

Co všechno je Taky jóga

V původních textech jógy se o jógových pozicích dočtete v porovnáním s jinými aspekty jógy jen naprosté minimum. Do 20. století se podle toho, co se nám dochovalo a co dnes o historii jógy víme, adepti jógy nezabývali tím, jaké opěrné body jsou při praxi důležité či jestli jsou v bojovníkovi číslo jedna paže paralelně…

Dobrá opora a funkce ruky nad zlato

Dobrá opora a funkce ruky nad zlato

Věděli jste, že ruka je vedle pánevního dna, dutiny ústní, bránice a chodidla jednou z pěti základních opor našeho těla? Díky ní můžeme předměty uchopit, udržet nebo přemístit. Běžné každodenní aktivity a sebeobsluhu si bez ní neumíme představit.  Lidé si na lekcích často stěžují na bolest zápěstí v pozicích, při kterých je opora ruky stěžejní….

Jak do hlubokého předklonu?

Jak do hlubokého předklonu?

Jednotlivé jógové pozice mají svůj význam a různí se v tom, jak na naše tělo působí. Záklony v nás aktivují vitální energii a předklony nás mohou uklidňovat a harmonizovat. Předklony nás učí, že není třeba mít vše pod kontrolou. Někdy je tím nejlepším a zároveň nejtěžším řešením držené věci pustit a nechat plynout. V neposlední…

Nádech, Výdech, Jóga

Nádech, Výdech, Jóga

Věděli jste, že za jeden den se uděláme okolo 25 000 nádechů? Dech může být různý – jemný, sytý, plný, hluboký, dlouhý, krátký, přerušovaný, břišní, hrudní, aktivní či pasivní. Ať už dech, jeden z nejvzácnějších darů, vypadá jakkoliv, nejvíce mu prospějeme, když mu budeme naslouchat, jelikož vypráví o nás samotných.  Dech si získával a stále…